Czym jest doświetlanie żarówkami ledowymi?

<div style="text-align:justify">Doświetlenie żarówkami tworzonymi na bazie techniki ledowej pomału podbija oświetleniowy rynek ogólnoświatowy. Nawet tak wielkie przedsiębiorstwa jak Philips czy General Electric przeczuwają, iż za 10 do 15 lat żarówki diodowe będą stanowić nie 5% jak to ma miejsce obecnie, lecz aż 95% obrotu przedsiębiorstw związanych z oświetleniem. <br /></div>

Doświetlanie żarówkami tworzonymi na bazie techniki ledowej z wolna zdobywa oświetleniowy rynek globalny. Nawet tak wielkie biznesy jak Philips czy też General Electric przeczuwają, iż za 10 do 15 lat diody LED będą stanowić nie 5% jak to ma miejsce w tej chwili, ale aż 95% obrotu biznesów związanych z oświetlaniem.

Diody LED

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Oświetlenie LED ma obecnie nader wielofunkcyjne zastosowania. Począwszy od oświetlania obiektów, przez oświetlanie oraz dekorację mieszkań, kończąc na tablicach reklamowych oraz lampkach. Poszczególne rodzaje żarówek LED rozpoznajemy po ich oznaczeniach literowo-numerycznych przykładowo, żarówki led gu10, gdzie litery znamionują wariant mocowania a numer oznacza jego rozmiar.

Pożytków płynących ze stosowania doświetlenia LED, także żarówek diodowych jest niemało. Z pewnością żarówki diodowe są dziś w najwyższym stopniu energooszczędnym źródłem światła. Można je użytkować zarówno w środku, jak też zewnątrz obiektów. Są one dziesięciokrotnie bardziej oszczędne niż tradycyjne żarówki, a dwukrotnie bardziej od energooszczędnych świetlówek, skutkiem tego są one coraz częściej stosowane w polskich lokalach mieszkalnych.

Czy wiesz, że znajdujące się tu praktyczne źródła (http://zinstudio.pl/), mogłyby być w dużym stopniu dla Ciebie pożyteczne? Dotyczą one problematyki, która Cię właśnie zaciekawiła.

Mało tego, żarówki ledowe są niezwykle odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne i drgania, z tej przyczyny można je użytkować w wielu rozmaitych miejscach. Żarówki diodowe zupełnie niegroźne dla oczu. Nadto diody nie przemęczają wzroku, oraz nie mają negatywnego oddziaływania na nastrój, ponieważ nie nie mają tu miejsca fluktuacje ni promieniowanie UV. Żarówki LED minimalnie się ocieplają, stąd m.in. ich odporność.

technologia LED

Autor: William Ward
Źródło: http://www.flickr.com

Żarówki Diodowe „żyją” mniej więcej 45 tysięcy h., a częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności, lecz sprawność świecenia żarówki LED z biegiem czasu ulega zmniejszeniu, po około trzydziestu tysiącach godz. świecenia ilość emitowanego światła maleje o połowę.

O ile postanowimy korzystać z diod, musimy bezwzględnie zabezpieczyć lampy specjalnymi zasilaczami, gdyż są one wrażliwe na skoki napięcia. Diody LED są wytwarzane w rozmaitych kolorach, a oświetlenie jest w dowolny sposób formowane, co daje olbrzymie alternatywy ich zastosowania.

Aktualnie żarówki Diodowe wytwarzane są dla każdych najpopularniejszych trzonków opraw. Rodzaj mocowania żarówki ledowej rozpoznajemy po alfanumerycznych oznaczeniach np. żarówki led gu10. Wartość żarówek ledowych jest porównywalna cenom świetlówek energooszczędnych. Prognozuje się, że staną one coraz tańsze.