Czym trzeba się kierować, by wybrać idealną porcelanę?

<div style="text-align:justify">Od wielu wieków porcelana jest rozpoznawalnym i docenianym na świecie materiałem. Stosowana przede wszystkim w postaci zastawy stołowej, z uwagi na własną wartość i właściwości po czasie stała się pewnego rodzaju symbolem lepszego statusu ludzi, którzy jej używają. Nie w każdym domu bowiem można zobaczyć serwis lub naczynia porcelanowe, w większości przypadków na duża skalę wykorzystywane są różne rodzaje ceramiki, jednak nie tak wysokiej jakości jak porcelana. Poza tym w różnego rodzaju muzeach można znaleźć zabytki w postaci niezwykle starych porcelanowych naczyń. </div>

Od wielu setek lat porcelana jest rozpoznawalnym i cenionym w obrębie świata materiałem. Wykorzystywana głównie w postaci zastawy stołowej, z uwagi na swoją wartość i cechy po czasie stała się pewnego rodzaju symbolem lepszego statusu ludzi, którzy ją wykorzystują. Nie we wszystkich domach bowiem można znaleźć serwis lub naczynia porcelanowe, zazwyczaj na duża skalę wykorzystywane są różne typy ceramiki, ale nie tak cenne jak porcelana. Oprócz tego w różnego rodzaju muzeach można znaleźć przedmioty zabytkowe w postaci bardzo starych porcelanowych naczyń.

Serwis Rococo

Autor: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Źródło: Zakłady Porcelany „Ćmielów”

Wartość tego rodzaju zabytków uzależniona jest od konkretnego czasu, z którego pochodzą, zazwyczaj jednak zabytkowa porcelana jest niezwykle cenna. Dotyczy to zwłaszcza elementów bardzo obficie zdobionych lub też motywów na powierzchni wykonanych w przeszłości przez docenianych artystów. Porcelana występuje bowiem w bardzo rozmaitych formach, można ją zdobić w zasadzie dowolną metodą wedle uznania. Polskie wyroby tego typu są niekiedy także słynne w innych krajach, przykładem jest na przykład porcelana Chodzież o wysokiej wartości funkcjonalnej i artystycznej.

Właściwości elementów porcelanowych

Jak już zostało nadmienione, porcelana jest typem ceramiki o specjalnych cechach i efektownym wyglądzie – szeroka oferta na garneczki.pl. Można ją rozpoznać po naturalnie białej barwie. Rzecz jasna porcelana jest tworzywem niezwykle kruchym, a na właściwość tę wpływ mają dodatkowo sposoby sporządzenia określonego elementu z porcelany. Na przykład serwisy kawowe wyprodukowane z niewielkiej warstwy tworzywa są jeszcze bardziej narażone na uszkodzenie niż inne elementy z tej samej porcelany. Poza tym jednak akcesoria tego rodzaju są bardzo lekkie i eleganckie (najpiękniejsze kolekcje), co uzyskuje się tylko poprzez wykorzystanie niewielkiej warstwy tworzywa.

Nie tylko serwisy i zastawa

Eleganckie zestawy Giardino marki Vittore Comforto

Autor: Vittore Comforto
Źródło: Vittore Comforto
Porcelana większości ludzi kojarzy się właśnie z rozmaitymi naczyniami i zastawą stołową. Nie zawsze jednak są to tylko akcesoria tego rodzaju. Do innych elementów praktycznych wykonanych z porcelany należą na przykład świeczniki. Zwykle wykonane są one z grubszej ceramiki, dzięki czemu nie są aż tak podatne na rozbicie. Stosunkowo popularne są również figurki porcelanowe, przedstawiające przykładowo różne stworzenia. Wyszukując w Internecie hasło „porcelana Bolesławiec” można otrzymać informacje w kwestii zastawy porcelanowej i innych produktów.