Inteligentny dom, czy raczej nieprzydatny gadżet? Co musimy wiedzieć o nowoczesnych systemach sterowania

<div style="text-align:justify">Jeszcze nie tak dawno temu inteligentne systemy sterowania widzieliśmy jedynie na filmach science-fiction. Możliwość włączenia światła w dowolnym pomieszczeniu lub ustawienie temperatury w naszym mieszkaniu praktycznie z każdego miejsca na świecie zdawała się bardzo odległa. Za sprawą nowoczesnej techniki już teraz dostępne są takie możliwości. Ale jakie konkretnie?</div>

Jeszcze całkiem niedawno temu inteligentne systemy sterowania widzieliśmy tylko na filmach science-fiction. Możliwość wyłączenia światła w dowolnym pomieszczeniu czy ustawienie centralnego ogrzewania w naszym mieszkaniu praktycznie z dowolnego miejsca na świecie wydawała się bardzo odległa. Dzięki nowoczesnej technologii już teraz dostępne są takie możliwości. A jakie konkretnie?

nowoczesny dom

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com

Za sprawą technologii GSM i globalnej sieci mamy wiele możliwości. Sterowanie światłem, albo szerzej inteligentne sterowanie domem nie jest już tylko domeną filmów science-fiction. Na rynku dostępnych jest sporo gotowych rozwiązań oferujących np. sterowanie domem albo sterowanie światłem. Skupmy się najpierw na tym drugim.

Dzięki połączeniu obwodów świetlnych mamy możliwość włączać i wyłączać światło w pomieszczeniach używając centralnego lub zdalnego sterowania, możemy też ustawić system w taki sposób, by symulować obecność w domu kiedy my będziemy na przykład na urlopie. W taki sposób możemy odstraszyć złodziei i zapobiec potencjalnej kradzieży. Jak widać sterowanie światłem poza niewątpliwą funkcjonalnością może być też dobrym sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tutaj poznasz ofertę na sterowanie światłem i nie tylko.

Znacznie bardziej rozwiniętym systemem jest inteligentne sterowanie domem. Taki system umożliwia nam o wiele kontrolować. Na przykład możemy swobodnie zarządzać ogrzewaniem i klimatyzacją. W połączeniu ze specjalnymi czujnikami ruchu można dużo zmniejszyć koszty ogrzewania, ponieważ w przypadku braku ruchu system może obniżyć temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni. Funkcji, które pełni inteligentne sterowanie domem może być nawet więcej.

oświetlenie

Autor: Christine Warner Hawks
Źródło: http://www.flickr.com

Sterowane rolety mogą na przykład otwierać się lub opuszczać w zależności od nasłonecznienia tak, aby obniżyć koszty – maksymalnie wykorzystać słońce, by dogrzać wnętrze zimą, lub całkiem odwrotnie, zminimalizować koszty klimatyzacji latem, aby nie dogrzewać domu niepotrzebnie. Czujniki otwarcia okien mogą być tutaj tak samo przydatne – wyłączą ogrzewanie instalacja folii grzewczej kiedy zostawimy otwarte okno, a dodatkowo można je zintegrować z systemem alarmowym. Możliwości, które daje nam inteligentne sterowanie domem wydają się nieograniczone.

Jeżeli planujemy zakup domu, to warto rozważyć instalację systemu, jaki umożliwi nam inteligentne sterowanie domem lub chociaż sterowanie światłem. Żeby sprawdzić, jakie korzyści może on przynieść trzeba jedynie sprawdzić w sieci. Szybko przekonamy się, iż jest to rozwiązanie które przyniesie nam znaczne oszczędności oraz komfort i wygodę.