<div style="text-align:justify">Jak powinna wyglądać toaleta publiczna i co musi się w niej znaleźć? Te pytanie są najważniejsze w czasie projektowania takiego miejsca? Powinniśmy zdawać sobie sprawę, by pamiętać o każdym aspekcie, bo będzie on miał ogromny wpływ na wygodę i komfort użytkowania tego rodzaju toalety.</div>

Ludzie niestety dosyć często nie szanują takich ogólnodostępnych toalet, więc materiały wykorzystane do urządzenia oraz wykończenia toalet publicznych muszą być solidne oraz odporne na oznaki wandalizmu. Na rynku mamy bardzo wiele niezawodnych materiałów i spośród takiej szerokiej oferty najlepiej wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia poszczególnych partii. Musimy jak najbardziej zminimalizować zagrożenie upadku w łazience, tak więc faktycznie najlepsze są antypoślizgowe ceramiczne płytki, gres, lastryko albo kamień naturalny. Powinniśmy też mieć na uwadze, żeby dobrany materiał wytrzymał przewidziane natężenie ruchu, powinien też być bezproblemowy w utrzymaniu. W takim miejscu koniecznie musimy zrezygnować z malowania ścian. Jest to kompletnie niepraktyczne. W toaletach jest wilgoć, więc przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się materiałów dość łatwo chłonących wilgoć albo narażonych na korozję.
Generalnie ściany muszą być czymś wyłożone, żeby różnego typu zachlapania nie wnikały w głąb, lecz mogły swobodnie spływać. Każda toaleta publiczna powinna być wyposażona w liczne udogodnienia, jak plastikowe suszarki do rąk – suszarka z plastiku do rąk. Są coraz bardziej powszechne i rewelacyjnie się sprawdzają. Obowiązkowe są kosze na śmieci. Muszą być w każdej damskiej oraz męskiej kabinie, ponadto powinniśmy je zlokalizować w sąsiedztwie umywalek. Coraz bardziej często spotyka się nakładki na sedes czy płyny do czyszczenia deski sedesowej. Chociaż spotyka się je głównie w damskich toaletach, to jednakowoż nie jest to regułą. W każdej toalecie publicznej muszą znaleźć się odświeżacze powietrza i środki dezynfekujące, do których najlepsze są proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze eliminują nieprzyjemny zapach, drugie to podstawa higieny. Wielu projektantów zapomina o stanowisku do przewijania niemowląt, tymczasem dzisiaj to raczej powinno być normą. Jest to bardzo duże udogodnienie, które powoduje, iż toaleta jest bardziej przyjazna dla rodziców. Jeszcze o kolejnych kwestiach należy pamiętać, kiedy projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.
Bardzo ważne już na etapie projektowania lub przebudowy są drzwi (ścianka działowa szklana) wejściowe, gdyż te do wc dla niepełnosprawnych powinny być szersze, żeby użytkownik na wózku inwalidzkim mógł bez problemu dostać się do środka. Tego rodzaju toaleta powinna mieć też inną powierzchnię, jaka pozwala na poruszanie się wózkiem. Jednym z podstawowych wymogów jest tego rodzaju usytuowanie umywalki, aby znajdowała się ona w obszarze ręki z pozycji siedzącej, bez konieczności podnoszenia się z wózka. Kolejne ważne sprawy to umieszczenie uchwytów oraz poręczy dla niepełnosprawnych, jakie oferują możliwość samodzielnego korzystania z toalety a także lustra uchylnego. Dużym udogodnieniem jest także montaż bezdotykowych elementów wyposażenia, jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie – plastikowe dozowniki na mydło i suszarki do rąk.