Jakiego rodzaju powierzchnie możemy dekorować techniką decoupage?

<div style="text-align:justify">Żeby ozdobić rzeczy w tej technice, trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczne materiały oraz specjalne narzędzia. W dobrych papierniczych marketach kupić możemy specjalne farby, kleje i lakiery do takiej techniki.</div><br /><br /><div style="text-align:justify">Wszelkie produkty bazowe dobierać trzeba w zależności od rodzaju powierzchni, która będzie dekorowana metodą decoupage.</div>

Żeby udekorować przedmioty w tej technice, należy zaopatrzyć się w specjalne materiały oraz specjalistyczne narzędzia. W dobrych papierniczych marketach kupić możemy specjalne farby, kleje i lakiery do takiej techniki.
Wszelkie produkty bazowe dobierać trzeba w zależności od rodzaju powierzchni, która będzie ozdabiana metodą decoupage.

mieszkanie

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

łózko

Autor: Tony Alter
Źródło: http://www.flickr.com
Inną bazę wykorzystamy w przypadku drewna, a inną, kiedy dekorujemy powierzchnię metalową albo ceramiczną. Do przedmiotów drewnianych stosowane są specjalne farby gruntowe, które wiążą farbę z podłożem. Powierzchnie z metalu potrzebują antykorozyjnej gruntowej farby. Do tektury jako baza używana jest farba (sprawdź piasek pustyni farba strukturalna) akrylowa albo tynk akrylowy. Podkład akrylowy niezwykle prędko schnie i bardzo prawidłowo wiąże się z olejnymi farbami i farbami wodnymi. Fundamentalnymi towarami, w które powinniśmy się zaopatrzyć, są to specjalistyczny klej do serwetek oraz usuwalny klej w sprayu. Klej do serwetek służył będzie również do impregnowania naklejonych aplikacji. Usuwalny klej w aerozolu niezbędny będzie do podtrzymywania serwetek na dekorowanej powierzchni. Do klejenia można również wykorzystywać typowego kleju poliwinylowego, ale trzeba go najpierw rozrzedzić wodą, aby można by go było bez trudu rozprowadzać na powierzchni.
Do techniki decoupage jest stosowany akrylowy lakier na bazie wody, lakier olejny oraz lakiery emulsyjne. Lakier akrylowy jest łatwy do nakładania oraz prędko schnie. Najlepiej używać ten lakier do nakładania warstw. Lakier olejny jest to lakier dosyć gęsty i odporny na ciepło, z tego powodu doskonale nadaje się na warstwę wykańczającą i warstwę zabezpieczającą. Z czasem lakier taki przybiera żółty Kolor, co nadawać może ciekawy efekt postarzenia. Lakier emulsyjny nakładany jest na zamalowane tło do uzyskania efektu przyćmionego koloru. Ten lakier można by wykonać samemu. Rozmieszać należy równe części farby oraz kleju poliwinylowego albo akrylowego lakieru na bazie wody oraz dodać dwie części wody.

Poza tym w decoupage stosowane są lakiery wykańczające w płynie lub w żelu. Stosowane są one na samym końcu oraz nakładane są co najmniej dwie warstwy. Jakąkolwiek warstwę po przeschnięciu trzeba przetrzeć papierem ściernym oraz przemyć ją rozpuszczalnikiem.