Meble do dziecięcego pokoju i ich wpływ na kształtowanie właściwej postawy ciała oraz rozwoju charakteru

Nieważne czy urządzasz klasę w przedszkolu, w szkole podstawowej czy pomieszczenie dla swojej pociechy. W każdym z tych przypadków wybór odpowiednich mebli jest tak samo istotny. Lekceważenie czegoś, co ma bardzo duży wpływ na kształtowanie właściwych postaw ciała <strong>dziecka</strong>, może w przyszłości być zgubne.

Nie ma znaczenia czy urządzasz salę przedszkolną, w szkole podstawowej czy pomieszczenie dla własnej pociechy. We wszystkich tych sytuacjach wybór właściwych sprzętów jest tak samo istotny. Zaniedbanie czegoś, co ma tak duże znaczenie dla wypracowywania właściwych postaw ciała dziecka, może w przyszłości okazać się zgubne.Najczęściej przez rodziców wybierane, modne i barwne krzesła dziecięce, są bardzo szkodliwe dla naszych dzieci. Zobacz krzesło mata ochronna przezroczysta dla dziecka. Opiekunowie nie uświadamiają sobie tego, iż już trzyletnie czy czteroletnie dzieci uczą się prawidłowej postawy ciała przybieranej podczas chodzenia, zabawy i siedzenia. Nie miejmy pretensji do siedmiolatka, że nie prostuje się podczas siedzenia, jeśli w młodszym wieku nie zważało się na jego postawę. Krzesła dla dzieci, także tych najmłodszych, powinny od pierwszego dnia kształtować prawidłowe postawy oraz wymuszać proste plecy w trakcie wykonywania czynności w pozycji siedzącej, czy to spożywania posiłku czy rysowania.

Zwykle się zdarza, że nabywamy pociechom śliczne zestawy: stolik oraz krzesła dziecięce, nie interesując się ich jakością, ani ergonomicznością. Często kupujemy zbyt niskie stoliki i krzesła dla dzieci z niedopasowanym oparciem- dioralino.pl/krzesla-c-2.html. Spora część tego typu krzeseł ma wyraźnie odchylone oparcie, więc pociecha praktycznie nigdy się o nie nie opiera, przybierając postawę pochyloną nad stolikiem. W ten sposób uczymy organizm naszego dziecka przybierania właśnie takiej postawy w trakcie pracy przy stoliku.

Dziecko stojące w oknie

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiedni dobór nie zatrzymuje się na stole oraz krzesłach. Półki dla dzieci również są istotne. Modne zrobiło się nabywanie w zamian za regały, pudeł z kółkami. Rodzicom zdaje się, iż pozwala im to oszczędzić czas, gdyż łatwiej jest im lub dzieciom posprzątać zabawki, poprzez ich zwykłe upchnięcie do pudła. Niezaprzeczalnie czas się faktycznie zaoszczędza, ale pociecha nie rozwija w sobie mnóstwa, istotnych w dorosłym życiu cech charakteru. Zobacz półka dziecięca. Otwarte oraz podzielone półki dla dzieci, wymagają od naszej pociechy dużego udziału w sprzątaniu. Zachęca je do kompletowania podobnych zabawek, żeby miały miejsce po sąsiedzku, przemyślanego wybierania miejsca odkładania zabawek, którymi bawi się częściej, aby prościej je było dosięgnąć.Choć te tematy mogą się wydawać trywialne, to mają horrendalne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Nie zapominajmy, że nawet najmniejsza rzecz w środowisku naszej pociechy ma wpływ na jego rozwój, wypracowywanie sylwetki oraz na jego rozwijający się charakter.