Nawilżacze powietrza – jak z nich korzystać?

Wykładzina niebieska
Nawilżacze powietrza jest to świetny pomysł w czasie grzewczym, gdy powietrze we wnętrzach zostaje wysuszone przez grzejniki, schnie też błona śluzowa.
Stąd już prosta droga do infekcji układu oddechowego. Problem ów pomoże rozwiązać odpowiedni nawilżacz .

budynek - fotografijka
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Wykładzina niebieska
Autor: Bolon by Missoni
Źródło: Bolon by Missoni

W jaki sposób zakupić nawilżacz i w jaki sposób poprawnie z niego korzystać? Nawilżacz jest w zimie niezrównany, pod warunkiem, iż masz pojęcia jakim sposobem z niego właściwie skorzystać. Z jakiego powodu? Śluzówka gardła oraz nosa ochrania nasze drogi oddechowe przed zarazkami, wirusami, pyłem i grzybami. Na jej powierzchni znajdują się bowiem miliony rzęsek, które wymiatają na zewnątrz nieproszonych gości, zatem drobiny skażonego powietrza. Kiedy błona śluzowa jest zwilgotniała, system funkcjonuje sprawnie. Kiedy schnie, ruchy rzęsek ustają a do płuc trafia więcej nieczystości.
W sklepach AGD można nabyć tzw. tradycyjny nawilżacz , który pod naporem wyrzuca ciepłą parę – woda jest rozpylana w formie lekkiej mgły. Wydajność urządzenia zależy od mocy przyrządu (20-400 W) i od objętości zasobnika. Nawilżacz może zostać wyekwipowany w przeróżne rodzaje filtrów, przykładowo odwapniający wodę lub cyrkulacyjny, odpowiedzialny za efektywne rozprowadzanie cząstek wody w atmosferze. Poniektóre nawilżacze posiadają sterownik stopnia pracy oraz higrometr – urządzenie mierzące wilgoć powietrza we wnętrzu i samodostosowujące do niej pracę. Nawilżacz warto postawić w środkowym punkcie pomieszczenia, na gładkiej powierzchni – nie na dywaniku albo wykładzinie. Twoje zdrowie zależy też od elektrycznych ładunków znajdujących się w atmosferze.

Rozmaite przyrządy elektryczne (szczególnie telewizory i laptopy) sprzyjają powstawaniu jonów dodatnich, które pogarszają kondycję człowieka. Korzystne są zaś ujemne jony – w naturze generowane przez słońce, fale morskie a także elektryczne wyładowania w trakcie burzy.