Sklejka – wyjątkowo chętnie wykorzystywany surowiec

<div style="text-align:justify">Materiałem chętnie znajdującym zastosowanie w dziale budownictwa, w produkcji mebli, ale też przez majsterkowiczów jest sklejka. Co powinniśmy o niej wiedzieć?</div>

Materiałem najchętniej znajdującym zastosowanie w dziale budownictwa, w przemyśle meblarskim, ale także przez majsterkowiczów jest sklejka. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Pośród materiałów kompozytowych znajduje się oczywiście sklejka. Do powstawania sklejki można wykorzystać niezwykle przeróżne gatunki drewna. Dość często sklejki powstają z drewna sosnowego, olchowego lub z drewna brzozowego. Cechą charakterystyczną sklejki jest możliwość łatwego modelowania. Jest więc ona dość chętnie wykorzystywana do wyprodukowania mebli.

meble

Autor: outreachr.com
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz tego wykorzystuje się ją w przemyśle szkutniczym. Jednym z rodzajów sklejki jest sklejka lotnicza. Tego pokroju sklejka wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością. Do jej produkcji zastosowane jest wyłącznie drewno brzozy. Ten typ sklejki chętnie używają aktualnie modelarze, często też służy do rekonstrukcji konkretnych modeli samolotów i szybowców. Do sklejania danych warstw sklejki można używać różnych typów kleju. W zależności od typu kleju można otrzymywać sklejkę wodoodporną, suchotrwałą bądź półwodoodporną.

Każdy z wymienionych rodzajów sklejki charakteryzuje się zróżnicowanymi właściwościami, z tego powodu różne jest jej przeznaczenie.Zobacz: na tej stronie. Sklejki suchotrwałej w odróżnieniu od półwodoodpornej nie będzie można stosować w wnętrzach wilgotnych.

Wodoodporną można stosować na zewnątrz pomieszczeń, ponieważ ze wszystkich typów jest naprawdę odporna na wilgoć i na złe warunki atmosferyczne. Opcji zastosowania sklejki jest nieprawdopodobnie wiele. To z niej będą mogły powstawać kadłuby do maszyn które muszą unosić się na wodzie, elementy drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, tablice reklamowe i informacyjne, zabawki, przeróżnego rodzaju opakowania. Nowością na teraźniejszym rynku budowlanym

materiały budowlane

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

jest sklejka elewacyjna wykorzystywana w dużym stopniu jako materiał na elewacje domówdla jednej rodziny i budynków użyteczności publicznej. Dostępna jest w zróżnicowanych grubościach, w różnych kształtach i kolorach. Zróżnicowane są także jej ceny. Inną nazwą stosowaną dla sklejki jest oczywiście dykta. Słowo to pochodzi z obcego bo niemieckiego języka Dickte.