Technologia LED to wspaniałe rozwiązanie dla każdego. Pomimo to, pamiętajmy o prawidłowej instalacji

<div style="text-align:justify">Technologia to rzeczywiście wiele zalet, lecz i też dość dużo oryginalnych wymagań. Dlatego właśnie instalacja oświetlenia LED nie jest taka łatwa, jak się może zdawać. Przez nieumiejętne instalowanie tego oświetlenia jesteśmy w stanie niechcący zepsuć diody, albo skrócić ich trwałość. Pamiętajmy o kilku rzeczach. </div>

Technologia to naprawdę wiele zalet, ale i także dość spora ilość oryginalnych wymagań. Stąd właśnie instalacja oświetlenia LED nie jest taka prosta, jak się może zdawać. Przez nieumiejętne instalowanie tego oświetlenia jesteśmy w stanie niechcący uszkodzić diody, albo skrócić ich trwałość. Miej na uwadze kilka spraw.

oświetlenie

Autor: Jonathan Boehman and David Weigelt
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj o elektrostatyce. Elementy elektroniczne odznaczają się wysoką wrażliwością na wyładowania elektrostatyczne. Nie inaczej jest z diodami LED. Z tego więc powodu przed dotknięciem taśmy LED lub sterownika na początek należy rozładować ten ładunek na ciele, przykładowo przez dotknięcie kranu lub innego uziemionego przedmiotu metalowego. Jednocześnie, taśmy LED są raczej foliowane w specjalistyczne opakowania, jakie zapobiegają powstawaniu tego typu ładunków. Nie powinniśmy więc wydobywać z nich taś bez takiej konieczności, zaś w trakcie montażu niewykorzystane odcinki zachowajmy w tych opakowaniach. To nie są oprawy, na przykładowo oprawy przemysłowe, a same taśmy LED można łatwo w ten sposób uszkodzić. Dla poszukujących: kliknij w link.

Pozostała istotna kwestia to odprowadzanie ciepła. Każde z urządzeń elektronicznych generuje jakieś ciepło. W zależności, jakie jest to urządzenie, tego ciepła może być mniejsza lub większa ilość, zawsze jednakże trzeba to brać pod uwagę. Z reguły w największym stopniu grzeją się zasilacze czy sterowniki. Trzeba więc przewidzieć dla tych urządzeń właściwe miejsce, żeby zapewnić rozpraszanie ciepła. Bardzo istotna kwestia na sam koniec – prowadzenie przewodów. Przewody w ścianie należy prowadzić albo w pionie, albo w poziomie, byle nie na skos. Umożliwi to wyznaczenie trasy przewodu po wykończeniu ścian, pomoże także uniknąć przewiercania źle poprowadzonych przewodów. Nie wolno prowadzić w jednym miejscu przewodów sygnałowych z zasilającymi, gdyż te drugie są w stanie indukować zakłócenia w przewodach sygnałowych.

oświetlenie ogrodowe

Autor: TruffShuff
Źródło: http://www.flickr.com

Można najzwyczajniej odsunąć przewody sygnałowe na niedużą odległość, przykładowo dziesięć – piętnaście centymetrów, aby zmniejszyć wpływ zakłóceń. No i zwracajmy uwagę na promień gięcia kabli. W sumie, ma to najbardziej kluczowe w przypadku przewodów koncentrycznych, niemniej nie zaszkodzi w przypadku pozostałych instalacji. Każdy z przewodów ma określony promień gięcia, co powoduje, że nie można przewodu wyginać w sposób przesadny, ponieważ spowoduje to, iż straci one swoje właściwości. Gdy będziemy pamiętać o tych wytycznych to na pewno nie zrobimy największych instalacyjnych błędów.