Wybór oświetlenia do mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Wybór oświetlenia zależy od typu wnętrza i potrzeb domowników. Zastanawiasz się jakie oświetlenie wybrać? Poniżej kilka porad!

Wybór lamp uzależniony jest od od typu wnętrza oraz potrzeb domowników. Zastanawiasz się jakie oświetlenie wybrać? Oto kilka porad!

Pierwszą pozycją na liście naszych działań jest decyzja, jakie wnętrze ma oświetlić lampa. Inne lampy pasują jako nowoczesne oświetlenie salonu, inne będą przeznaczone do łazienki czy kuchni – . Gdy już wybierzemy jakie wnętrze chcemy doświetlić musimy przeanalizować, które strefy powinny być najjaśniejsze oraz oświetlone skupionym światłem, a które oświetlone światłem rozproszonym.

mieszkanie - wizerunek

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
mieszkanie - panorama

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku salonu nie powinno to stanowić większego problemu, gdyż w w takim wnętrzu zazwyczaj sprawdza się główne oświetlenie górne, w ciepłym odcieniu, który sprzyja odpoczynkowi. Nowoczesne oświetlenie salonu to także lampy podłogowe (), których funkcja niekiedy nie jest tak istotna jak sama estetyka. Designerskie lampy usytuowane w kąciku salonu niekiedy stanowią najistotniejszy element dekoracyjny wnętrza. Z kolei kiedy kupujemy lampy łazienkowe, sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, gdyż potrzebne będą minimum dwa punkty światła, spełniające konkretne zadania – oświetlenie górne i przy lustrze. Oświetlenie w łazience powinno być jasne i dawać efekt czystości, tak by móc bez trudności wykonywać codzienne czynności i móc znaleźć bez zbędnego wysiłku nawet najmniejsze produkty kosmetyczne. Szczególne znaczenie mają też lampy łazienkowe przy lustrze,muszą być bezbłędnie zaplanowane, tak aby poprawnie wykonywać makijaż. Nie mniej znaczący jest także klimat, oświetlenie łazienkowe powinno sprzyjać odprężeniu podczas kąpieli. Jeżeli chodzi o lampy kuchenne, tu trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na przestrzenie robocze, a więc oświetlenie musi dawać komfort w czasie przygotowywania posiłków. Światło skupione będzie właściwe w przypadku najczęściej użytkowanych powierzchni, w czasie krojenia czy przyprawiania dań. Z kolei w sferze jadalnianej możemy już wykorzystać światło bardziej rozproszone. Odpowiednio zaaranżowane lampy kuchenne zwiększą nasze bezpieczeństwo w czasie posługiwania się ostrymi narzędziami i stworzą przytulny klimat podczas rodzinnego obiadu bądź bardziej intymny w trakcie kolacji z ukochaną osobą.

Co więcej, każda lampa (polecamy kinkiety ścienne dekorianhome) posiada parę szczegółów na które, musimy zwrócić uwagę kupując konkretny model. Należy sprawdzić jaki rodzaj żarówki pasuje do danej lampy, czy możemy regulować natężenie oświetlenia w przypadku lampy podłogowej czy innego oświetlenia uzupełniającego, czy możemy dopasować wysokość zawieszenia lampy sufitowej. Zakup lampy jest ważnym zadaniem, gdyż może wpłynąć na komfort i estetykę całego wnętrza – .